Mikroprocesorski sistemi

Domaći zadaci


Pogledajte primer kako to treba uraditi -> Zadaci prethodnih generacija.

 

1. Domaći zadatak #1

  1. (a) Napisati program na asembleru mikroprocesora i8086 koji za zadati ceo broj n (0<n<1 000) izračunava n-ti član Fibonačijevog niza (A(n)=A(n-1)+A(n-2)). Program treba da ispiše odgovarajući zahtev nakon čega se sa tastature unosi broj n. Realizovati odgovarajuće zaštite i poruke u slučaju pogrešnog unosa (n<0, n nije ceo broj, karakter umesto broja, itd.).
  2. (b) Napisati program na asembleru mikroprocesora i8086 DOS naredbu "type imefajla.ext" (ext je bilo koja ekstenzija).

2. Domaći zadatak #2

Napisati program na asembleru mikroprocesora i8086 kojim se realizuje "džepni kalkulator za trgovce na malo". Pored displeja, kalkulator treba da ima tipke za cifre (0,1,..,9), za operacije "+","-","*","/", "1/x", "sqrt" i za znak "=". Tipke se aktiviraju mišom. Dodatne opcije biće dodatno bodovane.

3. Domaći zadatak #3

Projektovati upravljačku jedinicu baziranu na mikroprocesoru 8086 sa potrebnim pratećim komponentama za kontrolu budnosti mašinovođe. Kontrolni sistem započinje rad nakon što primi komandu za početak rada START od centralnog upravljačkog računara. Po startovanju sistema (na pultu svetli sijalica START) mašinovođa je dužan da u svakih 30 sekundi barem jednom pritisne kontrolnu papučicu za proveru budnosti. Ukoliko se desi da u 30 sekundi nije pritisnuta kontrolna papučica pali se kontrolna sijalica BUDNOST i aktivira generator zvučnog signala ALARM (ovo realizovati slanjem jedinice na odgovarajuće jednobitne portove). Ukoliko mašinovođa ne pritisne papučicu u narednih 5 sekundi izdaje se komanda koja inicira zaustavljanje voza (STOP); u suprotnnom deaktiviraju se kontrolna sijalica i alarm i nastavlja provera budnosti.

Takođe, sistem vrši kontrolu brzine voza. Informacija o trenutnoj brzini se preko displeja prikazuje na pultu mašinovođe (brzina se prikazuje u km/h, sa rezolucijom od 1km/h). Maksimalna moguća brzina voza 200km/h, a usled neprilagođenosti pruge maksimimalna dozvoljena brzina je 100km/h (ostaviti mogućnust da se ova vrednost inicializuje komandom od centralnom računara). Ukoliko je brzina voza veća od dozvoljene pali se odgovarajuća kontrolna sijalica (PREKRŠAJ). Takođe, kada se ustanovi prekoračenje brzine sistem inicira slanje poruke koja sadrži informaciju o trenutnoj brzini centralnom računaru (ova informacija se upisuje u odgovarajući uređaj koji ima funkciju crne kutije). Merenje brzine se vrši na sledeći način. Na osovini lokomotive postoji jedan disk sa 8 optičkih zareza. Prolaskom zareza preko odgovarajućeg fiksnog detektora generiše se odgovarajući impuls. Udaljenost optičkih zareza od ose je Rz=(1/(3.6*Pi)) metara, a poluprečnik točka je Rd=4Rz (poluprečnik diska). Merenje brzine se vrši svakih 5 sekundi.

Ceo sistem se zaustavlja prijemom komande END od centralnog računara.

1.  Nacrtati detaljnu električnu šemu kontrolera na bazi mikroprocesora 8086 u minimalnom režimu rada sa 64KB EPROM-a i 32KB RAM-a koristeći potreban broj memorijskih komponenata (EPROM 27C128, statički RAM 6264) i potrebnim periferijskim komponentama. Koristiti samo dva PROM-a potrebnog kapaciteta kao adresne dekodere. Definisati sadržaje PROM-ova. Pretpostaviti da čitanje EPROM-a zahteva jedan dodatni ciklus takta.
 
2.  Za projektovani kontroler napisati:

Napomena: EPROM memorija 27C128 je kapaciteta 16k*8 i pored adresnih i priključaka za podatke, ima selekciju komponente (CS) i omogućavanje izalza (OE), oba sa aktivnim niskim nivoom. Statička RAM komponenta 6264 je kapaciteta 8k*8 i uz priključke koje ima pomenuti EPROM ima još jedan priključak za selekciju (CS1- aktivan visok nivo) i R/W priključak (očitavanje visok, upis nizak nivo).
Opšta napomena: Ukoliko nešto nije (dovoljno) precizno definisano, od studenata se očekuje da uvedu jednu razumnu pretpostavku, da je jasno označe (da bi se lakše prepoznala prilikom ocenjivanja ispita) i da nastave da izgrađuju preostali deo odgovora na temeljima uvedene pretpostavke.

4. Domaći zadatak #4

Projektovati upravljačku jedinicu baziranu na mikroprocesoru 8086 sa potrebnim pratećim komponentama sonarnog sistema podmornice za detekciju udaljenosti objekata u pravcu kretanja podmornice.

Kontrolni sistem započinje sa radom nakon što primi komandu za početak rada (START) od centralnog računarskog sistema podmornice sa kojim je povezan serijskom vezom. Nakon prijema komande za početak rada na kontrolnom pultu se pali sijalica (ON) koja pokazuje da je kontrolni sistem uključen. Za detektovanje objekata koristi se sonar na nosu podmornice koji se sastoji od predajnog i prijemnog dela. Svakog minuta potrebno je emitovati zvučni talas slanjem kratkotrajnog impulsa na predajni deo sonara SEND. Ukoliko povratni talas stigne u intervalu od 20 sekundi izračunava se udaljenost objekta od podmornice, inače se emitovani talas ignoriše. Ukoliko je objekat bliži od 5km, serijskom vezom se šalje informacija o udaljenosti centralnom računaru podmornice. Takođe, u tom slučaju se aktivra sijalica EMRG na pultu kontrolnog sistema. Ceo sistem se zaustavlja prijemom komande END od centralnog računarskog sistema.

Usvojiti da je brzina zvuka u morskoj vodi 990m/s. Podmornica se kreće brzinom od 10m/s. Udaljenost objekata treba odrediti sa tačnosšću od 1m.

1.  Nacrtati detaljnu električnu šemu kontrolera na bazi mikroprocesora 8086 u minimalnom režimu rada sa 32KB EPROM-a i 32KB RAM-a koristeći potreban broj memorijskih komponenata (EPROM 27C128, statički RAM 6264) i potrebnim periferijskim komponentama. Koristiti samo dva PROM-a potrebnog kapaciteta kao adresne dekodere. Definisati sadržaje PROM-ova. Pretpostaviti da čitanje EPROM-a zahteva dva dodatna ciklusa takta, a pristup periferijama jedan dodatni ciklus takta.
 
2.  Za projektovani kontroler napisati:

Napomena : EPROM memorija 27C128 je kapaciteta 16k*8 i pored adresnih i priključaka za podatke, ima selekciju komponente (CS) i omogućavanje izalza (OE), oba sa aktivnim niskim nivoom. Statička RAM komponenta 6264 je kapaciteta 8k*8 i uz priključke koje ima pomenuti EPROM ima još jedan priključak za selekciju (CS1- aktivan visok nivo) i R/W priključak (očitavanje visok, upis nizak nivo).
Opšta napomena: Ukoliko nešto nije (dovoljno) precizno definisano, od studenata se očekuje da uvedu jednu razumnu pretpostavku, da je jasno označe (da bi se lakše prepoznala prilikom ocenjivanja ispita) i da nastave da izgrađuju preostali deo odgovora na temeljima uvedene pretpostavke.
 

Gore
Glavna