O predmetu
Predmet se u školskoj 2024/25. godini drži kao izborni predmet na Odseku za signale i sisteme i Odseku za elektroniku, na četvrtoj godini osnovnih akademskih studija (VII semestar).
Raspored časova
Predavanja: ponedeljak, 10:15-12:00, sala 70
Auditorne vežbe: ponedeljak, 12:15-14:00, sala 70
Obaveštenja
Preko zvanične mejling liste: os4ip@lists.etf.rs
Na listu morate da se prijavite sa zvaničnom studentskom adresom e-pošte. Upotreba drugih adresa e-pošte nije dozvoljena. Pitanja i komentare vezane za predmet koji su od značaja za veći broj studenata, treba slati preko liste. Ostale poruke možete slati predmetnim nastavnicima isključivo sa zvanične studentske adrese e-pošte.
Cilj predmeta
Cilj nastave je osposobljavanje studenata da projektuju i pišu savremene internet aplikacije. Upoznavanje studenata sa načinima realizacije kompleksnih klijentskih veb stranica. Realizacija veb strana pomoću jezika HTML, CSS šablona i JavaScript programskog jezika, uz korišćenje naprednih tehnika. Realizacija troslojnih veb aplikacija korišćenjem programskog jezika PHP, MySQL baze podataka i AJAX tehnologije.
Materijali
Gradivo prvog dela kursa (do kolokvijuma)
- HTML - Uvod [PDF]
- HTML - Liste, linkovi, tabele [PDF]
- HTML - Forme, frejmovi i layout [PDF]
- HTML - zadaci (programski kodovi) [ZIP]
- Rad sa šablonima - CSS (Cascading Style Sheet) [PDF]
- CSS - zadaci (programski kodovi) [ZIP]
- Bootstrap [PDF]
- Programski jezik JavaScript [PDF]
- JavaScript - zbirka [PDF]
- JavaScript - programski kodovi - zbirka [ZIP]
Kolokvijum se organizuje u prostorijama Elektrotehničkog fakulteta, u periodu između osme i desete nastavne nedelje. Kolokvijum obuhvata tehnologije HTML, CSS i Java Script u vidu praktičnih zadataka. Kolokvijum se radi na računaru. Maksimalan broj poena koji se može osvojiti je 30. Minimalan broj poena koje je student potrebno da osvoji za uspešno položen prvi deo gradiva je 10. Poeni osvojeni na K1 mogu da se koriste do kraja tekuće školske godine. Prvi kolokvijum se može nadoknaditi u januarskom i februarskom roku.
Gradivo drugog dela kursa
- Programski jezik PHP - osnove [PDF]
- Programski jezik PHP - kolačići i sesije [PDF]
- Programski jezik PHP - Rad sa MySQL bazom [PDF]
- Objektno orijentisani PHP [PDF]
- OO PHP - Primeri
- Rad sa fajlovima u PHP jeziku [PDF]
- Rad sa fajlovima - Primeri
- PHP i tehnologija AJAX[PDF]
- PHP i tehnologija AJAX - Primeri
Drugi deo gradiva polaže se na samom ispitu (kao drugi kolokvijum). Obuhvata programski jezik PHP i Ajax tehnologiju. Maksimalan broj poena koji se može osvojiti je 30. Minimalan broj poena koje je student potrebno da osvoji za uspešno položen drugi deo gradiva je 10. Poeni osvojeni na drugom delu završnog ispita mogu da se koriste do kraja tekuće školske godine.
Ispit
Ispit se sastoji od dva dela, nadoknade prvog kolokvijuma (SAMO u rokovima u kojima može da se radi nadoknada) i drugog - finalnog dela. Na početku ispita, student treba da se izjasni da li želi da koristi osvojene poene sa kolokvijuma ili će taj deo raditi na ispitu. Parcijalni ispit, ukoliko se radi samo jedan deo (bilo koji), traje 2 sata, ako se rade oba zadatka integralni ispit traje 3 sata. Zbir osvojenih poena na prvom delu i drugom (ispitnom/finalnom) delu mora biti veći od 30.
Projekat
Projektni zadatak vredi 40% ukupnog broja poena koji se može ostvariti na predmetu, odnosno maksimalno 40 poena. Izradom projekta student treba da demonstrira stečeno znanje. Potrebno je realizovati internet apliakaciju zadate specifikacije, koristeći HTML, CSS, JavaScript, PHP i AJAX. Projektni zadatak se radi u ispitnom roku u kome se polaže pismeni ispit ili u nekom od narednih rokova do kraja tekuće školske godine. Tekst projekta se objavljuje pred januarsko-februarski, julski i avgustovsko-septembarski ispitni rok (početkom decembra, maja i avgusta). Za uspešnu odbranu projekta student treba da uradi 50% funkcionalnosti projekta, odnosno da ostvari minimum 20 poena, a prema listi minimalnih zahteva koju definišu nastavnici.
Projekat će biti blagovremeno objavljen.