O katedri

Katedra za računarsku tehniku i informatiku danas predstavlja najbrojniju i najmlađu katedru na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Katedra je matična za dva odseka na osnovnim akademskim studijama, a to su Odsek za računarsku tehniku i informatiku (na studijskom programu Elektrotehnika i računarstvo) i Odsek za softversko inženjerstvo (na istoimenom studijskom programu), na kojima nastavnici i saradnici izvode veći deo nastave. Na ta dva odseka angažovan je i veći broj nastavnika sa drugih katedri, koji drže predmete iz oblasti matematike, fizike, elektronike, telekomunikacija, automatike, opšte elektrotehnike, a angažovani su i nastavnici stranih jezika i opšte obrazovanih predmeta. Takođe, naši nastavnici i saradnici izvode nastavu i na stručnim predmetima iz oblasti računarske tehnike i informatike i softverskog inženjerstva i na drugim odsecima studijskog programa Elektrotehnika i računarstvo. Na master akademskim studijama katedra rukovodi Modulom za računarsku tehniku i informatiku i Modulom za softversko inženjerstvo. Na doktorskim akademskim studijama katedra ima dva modula - Računarska tehnika i informatika i Softversko inženjerstvo. Svi programi studija redovno se pred svaki ciklus akreditacije studijskih programa usklađuju sa preporukama strukovnih organizacija IEEE i ACM, kao i potrebama ICT kompanija koje uspešno posluju u zemlji i inostranstvu, a pre svega potrebama domaće privrede, softverske i hardverske industrije.

Katedra raspolaže sa više računarskih laboratorija raspoređenih u pet računarskih učionica sa infrastrukturom od oko 180 računara i većim brojem servera, a laboratorija P-26 u Paviljonu „Ivan i Jelena Rašović“ otvorena je za studente Odseka za RTI i Odseka za SI, svakog radnog dana od 8h do 20h, kada nema nastave i kada nije pauza za letnji raspust. Računarsku opremu u toj laboratoriji, kao i specijalizovanu laboratoriju za računarsku grafiku i virtuelnu stvarnost donirala je kompanija „Nordeus“ iz Beograda, svetski poznata kompanija koju su osnovali naši bivši studenti sa Odseka za RTI. Mnogo drugih kompanija je takođe pomoglo u razvoju katedre u poslednjih deset godina, a vrata Katedre za RTI su svakako otvorena i za saradnju sa drugim kompanijama, sa kojima do sada nije bila ostvarena saradnja.

Naučni rad članova katedre zasnovan je na istraživanjima iz oblasti informacionih sistema i baza podataka, računarskog hardvera, računarskog softvera, odnosno projektovanja i testiranja softverskih sistema, simulacija i edukativnih softverskih alata, zaštite podataka i sigurnosti softvera, računarskih mreža i interneta, kao i istraživanjima u analizi i vizuelizaciji podataka, veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju, računarskoj grafici i virtuelnoj stvarnosti. U poslednjih 10 godina članovi katedre objavili su XXX naučnih radova u međunarodnim časopisima sa SCI liste i na međunarodnim konferencijama, i XXX naučnih radova u nacionalnim časopisima i na nacionalnim konferencijama.

Članovi katedre trenutno su angažovani na jednom međunarodnom projektu iz programa ERASMUS+ i četiri nacionalna istraživačka projekta, od kojih su tri finansirani od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a jedan je finansiran od strane Fonda za nauku Republike Srbije, u okviru programa Razvoj veštačke inteligencije. Takođe, članovi katedre učesnici su i većeg broja drugih istraživačkih projekata, bilateralnih projekata sa zemljama u regionu, projekata unapređenja nastave u visokom obrazovanju, kao i komercijalnih projekata.

U školskoj 2020/21. godini, šef katedre je prof. Jelica Protić, zamenik šefa katedre je prof. Igor Tartalja, a sekretar katedre je doc. Marko Mišić.

Na osnovnim akademskim studijama šef Odseka za RTI je prof. Miroslav Bojović, a šef Odseka za SI je prof. Boško Nikolić. Za master akademske studije zaduženi su rukovodioci modula - prof. Dragan Bojić (Modul SI) i prof. Zaharije Radivojević (Modul RTI). Za doktorske akademske studije zaduženi su rukovodioci modula – prof. Jelica Protić (Modul SI) i prof. Igor Tartalja (Modul RTI).

Nastavnici

• Prof. Jovan Đorđević, zaposlen na ETF-u od 1990. do 2014. godine
  • As. Laslo Kraus, zaposlen na ETF-u od 19xx. do 2014. godine
  • Prof. Veljko Milutinović, zaposlen na ETF-u od 1989. do 2016. godine
  • Prof. Zoran Jovanović, zaposlen na ETF-u od 1991. do 2018. godine

Ime i prezime

Vanredni profesor

mejl@etf.rs
Kancelarija 37
Istorijat

• Prof. Jovan Đorđević
  • Prof. Veljko Milutinović
  • Prof. Zoran Jovanović
  • Prof. Miroslav Bojović (od 20xx do 2012.)
  • Prof. Milo Tomašević (od 2012. do 2015.)
  • Prof. Igor Tartalja (od 2015. do 2018.)
  • Prof. Jelica Protić (od 2018. do danas)

• Prof. dr Borivoj Lazić, prodekan (1979-1981) i dekan (1991-jun 1998, oktobar 2000-2002)
  • Prof. dr Jelica Protić, prodekan za nastavu (2004-2009) i v.d. dekana (januar-mart 2007)
  • Prof. dr Zoran Jovanović, dekan fakulteta (2015-2017)